5 netradičních receptů z pampelišek

Rostou vám na zahradě či na chalupě pampelišky? A věděli jste, že ačkoliv se jedná o velmi běžnou a hojně se vyskytující bylinu, je také velmi všestrannou přísadou? Většinu z vás zřejmě napadne pampeliškový med, možností je však mnohem více. My jsme pro vás vybrali čtyři méně známé recepty: pampeliškový čaj při nemocech, mazání na bolavé klouby a svaly, palačinky s lahodným sirupem, bezkofeinová káva nebo netradiční salát – volbu už necháme na vás!

Pampelišky do salátu

Pokud se nebojíte experimentů a nových chutí, doporučujeme vyzkoušet pampelišky jako přísadu v kuchyni. Možná budete překvapeni tím, že je lze konzumovat i zcela neupravené. Do salátů sbíráme pouze mladé lístky. Mějte na paměti, že lístky je nutné sbírat jen u rostlin, jejichž stonek ještě není příliš vzrostlý. V opačném případě jsou totiž nepříjemně hořké a na rozdíl od těch mladých ne příliš chutné. Konzumace se doporučuje pouze v případech, kdy máme jistotu, že rostliny nebyly nijak chemicky ošetřeny a jejich konzumace je tedy bezpečná.

Kromě příjemné chuti je jejich benefitem také zdravotní přínos v podobě vysokého obsahu draslíku.

  • Jak na to:

Mladé lístky pečlivě omyjte a zbavte nečistot. Pampelišky nasekejte či natrhejte a přidejte jako jednu z přísad do oblíbeného salátu. Vhodnou zálivkou pro vyrovnání lehce nahořklé chuti je zálivka ze sladkého balzamikového octa či hořčično-medový dresink.

Pampeliškový čaj

Kromě vysokého obsahu draslíku a železa jsou pampelišky také přírodním diuretikem, které tělo zbaví nadbytečné vody. Proto je pampeliškový čaj vhodný především pro osoby trpící otoky rukou a nohou, nadměrným pocení či pocitem „nafouklého” břicha. Dále je možné čaj užívat jako podporu léčby při angínách a chřipkách.

  • Jak na to:

Nasbírané plně rozkvetlé květy (cca 2 polévkové lžíce) přelijeme půl litrem vařící vody a necháme louhovat maximálně 10 minut.

Další možností je květy nasušit a přidávat do oblíbených bylinných směsí.

Nasušené pampeliškové květy je možné přidávat do oblíbených bylinných směsí

Pampeliškový sirup

Pampeliškový sirup v kuchyni uplatníte při mnohých příležitostech. Čaj se sirupem či osvěžující limonáda pro vás asi není žádným překvapením. Co byste ale řekli lahodným palačinkám či vaflím? Vyzkoušejte zaměnit klasické kombinace s čokoládou a marmeládami za novou a exotičtější variantu s pampeliškovým sirupem.

  • Jak na to:

Na pampeliškový sirup si připravte přibližně 250 ks “hlaviček” pampelišky, 1 citrón, 250 ml vody a asi jeden kilogram cukru vlastní volby (množství uzpůsobte dle vlastní chuti).

Květy pampelišky ponořené v udaném množství vody přiveďte k varu a na mírném plameni vařte asi 1 hodinu. Směs nechte vychladnout a umístěte přes noc do chladničky. Druhý den směs přeceďte a do zbylé vody vmíchejte citrón a cukr. Opět vařte na mírném plameni asi 2 hodiny, dokud se voda neodpaří tak, že sirup dostatečně zhoustne.

Pampeliškový sirup chutná skvěle v čaji, limonádách nebo s palačinkami

Pampelišky na bolavé svalstvo a klouby

Pokud si nepotrpíte na experimenty v kuchyni, vyzkoušejte pampeliškové mazání, které ulevuje bolestem pohybového aparátu.

  • Jak na to:

Na přípravu pampeliškového oleje se skvěle hodí například olej mandlový. Jednoduše nalijte přibližně 400 ml oleje do zavařovací sklenice či podobné nádoby a přimíchejte zhruba jeden šálek sušených či čerstvých květů pampelišky. Sklenici dobře uzavřete a umístěte na temné místo. Olej je připraven k použití po 4 týdnech, během nichž sklenici denně jemně protřepeme.

Pampelišková káva

Slyšeli jste už o ní? Kromě toho, že neobsahuje žádný kofein, má také detoxikační účinky, zrychluje metabolismus a navíc skvěle chutná! Suroviny jsou velmi základní a příprava nenáročná – proč ji tedy nevyzkoušet?

  • Jak na to:

Na jaře či na podzim vykopejte kořeny pampelišek. Důkladně je properte a nechte je volně oschnout. Suché kořeny nasekejte na drobnější kousky a umístěte na plech vyložený pečícím papírem. Kořínky pražíme v troubě na 200 °C tak dlouho, dokud je zcela nevysušíme. Vysušené kořínky pomeleme v mlýnku na kávu či rozdrtíme pomocí hmoždíře.

Nápoj připravíme ze dvou lžiček takto připravené kávy, které zalijeme asi 200 ml vroucí vody. Dochutit můžeme cukrem, mlékem či medem.