Zazimujte zahradu v 7 jednoduchých krocích

Zazimujte zahradu v 7 jednoduchých krocích

Marie Novotná V pondělí 09. 11. 2020 Zahrada

Práce na zahradě prakticky nikdy nekončí dokonce ani na podzim. Zahradu je totiž nutné připravit na zimu. Možná si kladete otázku, zda je to opravdu nutné... a odpověď zní ano! Dobrou zprávou však je, že to lze zvládnout během několika málo hodin. Poradíme vám, jak na to! 

Krok 1: Zbavte se plevele

Nebude to zrovna velká zábava. Je to však velmi důležité. Spolu s plevelem se zbavte všeho listí a napadených či nemocných rostlin. Nic z toho, co na zahradě nechcete mít, až nastane příští vegetační období, by tam nemělo zůstat. Jestliže máte podezření na to, že je některá z rostlin infikována, nevypadá dobře nebo má zvláštní zbarvení, zbavte se jí. Neriskujte, že bude vstupní bránou infekcím do celé vaší zahrady. Na podzim se nechtěného plevele zbavuje mnohem snáze. Silné a zralé kořeny se lépe vytahují ze země.

 

 

Krok 2: Ochraňte nové záhony

Pokud jste v letošní sezóně založili nový květinový záhon (zvláště, pokud se jedná o trvalky) bývá první sezóna tou nejdůležitější. Ve fázi, kdy se rostliny začínají “usazovat”, jim určitě neuškodí zakrýt je.

Zakrývat je vhodné především trvalky. U zeleniny a již zavedených záhonů to není nezbytné. 

 

Krok 3: Zasaďte cibuloviny

Tento krok nepatří vyloženě mezi úklid a zazimování. I přesto má na tomto seznamu své místo. Do této činnosti je totiž nezbytné se pustit ještě před tím, než půda definitivně zamrzne. 

Cibule zasaďte dostatečně hluboko, aby byly chráněny před mrazem a na jaře mohly krásně vykvést. Zasadit cibuloviny nemusí být vždy jednoduché. Pokud je půda příliš tvrdá, pořiďte si sazeč na cibuloviny. Ten vám práci zpříjemní a usnadní.

 

 

Krok 4: Dopřejte rostlinám poslední zálivku a odpojte vodu

Voda je nejlepším přítelem všech rostlin. Pokud usilujete o vypěstování nových, je to obzvláště důležité! Před tím, než vodu na zimu definitivně odpojíte, dopřejte zahradě ještě poslední zálivku. Do poslední zálivky sezóny se pusťte asi týden až dva před tím, než přijde mráz.

Po odpojení vody hadice vyprázdněte a společně s dalšími plastovými zahradnickými potřebami uložte, aby od chladu nepraskaly.

 

Krok 5: Nové stromky, keře a růžové keře ochraňte před mrazem

Nově zasazené stromy, keře a růžové keře často vyžadují zvláštní ochranu před mrazem a studeným zimním větrem. Speciální ochranu lze zakoupit v hobby marketech nebo si můžete vyrobit vlastní z pytloviny, igelitu nebo kartonu. Ujistěte se, že jsou dostatečným způsobem zajištěny, aby je vítr v zimě neodfoukl. 

V zimě kůru mladých stromů (převážně těch ovocných) chraňte také před hlodavci myši, králíci a další si na ní v zimě rádi pochutnávají.

 

Krok 6: Vykopejte citlivější květiny

Pokud pěstujete dosny, jiřiny nebo jiné podobné cibuloviny a hlíznaté květiny, musíte je před zimou vykopat. Na jaře je pak budete muset znovu vysadit. Pokud tak neučiníte, riskujete, že o ně zcela přijdete. 

Vyplatit se může přemístit také letničky, jako jsou begónie či muškáty. Zda to do jara přežijí, není úplně jisté. Pokud však máte dostatek prostoru, nemůže to být na škodu. 

 

 

Rostliny zastřihněte a umístěte na suché, chladnější místo s dostatkem světla ideálním místem jsou chladnější verandy nebo skleník.

 

Krok 7: Proveďte mulčování

Mulčování možná považujete za jarní úkol a v podstatě máte pravdu. Hodí se však i na podzimní seznam aktivit. Vhodným materiálem může být například kompost, který do půdy dodává organickou hmotu, přirozeně reguluje plevel a izoluje.

Cílem kompostu není udržet rostliny v teple, ale naopak v chladu. Díky mulčovací vrstvě udržujeme půdu zamrzlou až do jara, což rostlinám brání v tom, aby začaly předčasně růst. 

K mulčování můžete použít také mulčovací kůru. Levnější variantou je například suché listí.

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.