Nejdůležitější parametry pro správný výběr

Stejně jako při výběru jakékoliv jiné zahradní sekačky je třeba zohlednit velikost pozemku, členitost a svažitost terénu, maximální sklon plochy, kapacitu akumulátoru, jeho výdrž a dobu nabíjení. A pak se také musíte rozhodnout, jakým způsobem chcete vymezovat hranice.

Srovnání sekaček s vodicím kabelem vs. virtuální hranice

Při výběru robotů na zahradu se setkáte se dvěma systémy, kterými lze vymezit hranice, tedy prostor, ve kterém se bude sekačka při sekání pohybovat a sekat.

Vymezovací kabel

Častější variantou je systém vymezování hranic pomocí kabelu – s ním se v nabídce Jarabák setkáte například u robotických sekaček značek Gardena, Riwall, AL-KO, Bosch, Einhell či TECHline. Kromě označení vymezovací kabel můžete narazit také na pojmy obvodový nebo hraniční kabel/vodič – jedná se vždy o jedno a to samé. Vymezovací kabel může být buď nadzemní, nebo podzemní a tvoří ucelenou smyčku, která vede od nabíjecí stanice přes celý pozemek zpět k nabíjecí stanici.

Elektrický proud, který prochází vodičem, vytváří magnetické pole, podle něhož se sekačka orientuje a pozná hranice sekané plochy. Jakmile robot narazí na kabel, otočí se a vrátí se zpět do vymezeného prostoru.

Některé modely robotů využívajících tento systém jsou vybaveny systémem GPS, a jsou tak schopny vytvořit si mapu obsekávaného pozemku, včetně umístění naváděcích kabelů. Navíc je sekačka schopna díky modulu GPS rozpoznat, které části pozemku již posekala, a nevrací se tak na stejná místa.

A jaký je tedy rozdíl mezi nadzemním a podzemním vedením?

  • Při instalaci nad zemí se vymezovací kabel instaluje pomocí kolíků nad povrchem, což sice nevyžaduje žádné terénní úpravy, avšak je třeba počítat s tím, že v místech, kudy kabel vede, nemůžete provádět prakticky žádnou údržbu. Důležité je také myslet na to, že se kabel nesmí nikde překřížit ani přerušit – v opačném případě by sekačka mohla vyjet z ohraničené oblasti a jelikož by se neměla jak navigovat, tak by se ztratila a vybila.
  • Při instalaci pod zemí se vymezovací kabel zapouští několik centimetrů pod povrch (cca 4–5 cm), což je sice náročnější, ale výhodou je především to, že vám kabel nikde nepřekáží a neomezuje vás v jakýchkoliv činnostech prováděných na pozemku, včetně například vertikutace. Zároveň je toto umístění také bezpečnější, protože předchází riziku vzniku úrazů. Instalaci pod zem standardně provádí odborná firma, která má k dispozici speciální zařízení (pokládačku kabelů), jež umožňuje rychlejší pokládku a zároveň vzniklá rýha není přibližně po dvou týdnech již znatelná, takže se nemusíte obávat výrazného narušení či rozkopání vaší zahrady.

Virtuální hranice

Moderním systémem je vymezení virtuálních hranic pozemku s využitím satelitní technologie, který v naší nabídce naleznete u robotických sekaček Segway, Stiga a EcoFlow. U těchto robotů již nemusíte umisťovat žádné vodicí dráty (ani nadzemní, ani podzemní), ale hranice si díky satelitní technologii pohodlně nastavíte pomocí mobilní aplikace – a to včetně zakázaných zón. Aplikaci si zdarma stáhnete do svého mobilního telefonu, propojíte ji se sekačkou a rychle a snadno si dálkovým ovládáním sekačky vytvoříte pracovní oblast. Kromě toho, že nikde nezakopáváte o kabely ani nemusíte provádět terénní úpravy, je velkou výhodou i to, že jakmile přidáte na zahradu další překážku (např. bazén, zahradní nábytek či trampolínu), jednoduše přizpůsobíte v aplikaci pracovní oblast novému uspořádání a o víc se nemusíte starat.

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání