Během svátku 8.5. mají všechny naše pobočky zavřeno.
Jak se zbavit mandelinky bramborové

Jak se zbavit mandelinky bramborové

Marie Novotná  08. 06. 2002 Zahrada

Mandelinka bramborová je škůdce, který původně pochází ze Severní Ameriky. V dnešní době ji však čeští pěstitelé brambor také důvěrně znají. Pokud patříte mezi ně, jistě potvrdíte, že jste se s ní již setkali. Tento malý brouk umí s úrodou brambor napáchat pěknou paseku. Napadá však také ostatní rostliny čeledi lilkovitých, tedy také lilek vejcoplodý nebo rajčata. Nevíte si s mandelinkou rady? Poradíme vám!

O mandelince

Mandelinka pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostala během druhé světové války. Tito brouci decimují bramborová pole živí se nadzemní částí rostlin a vysávají její cévní systém. Bohužel pro pěstitele brambor mandelinky v zemi přezimují, vylézají na jaře a kladou vajíčka na spodní straně listů. Z vajíček se líhnou žravé larvy, které prochází čtyřmi vývojovými stádii. Poté larvy zalezou do země, kde zakuklí, a zhruba po týdnu až dvou se z nich vylíhne nová generace brouků. 

 

Jak na boj s mandelinkou

Pro boj s tímto škůdcem existuje celá řada metod. Některé z nich jsou účinnější, jiné méně.

Pokud máte jen menší políčko, je možné brouky sbírat ručně. V tomto případě je však nutné utrhnout celý postižený list a ten pak umístit do uzavřené nádoby s vodou. Nádobu s mandelinkami ponechte uzavřenou na několik hodin, jinak brouci neuhynou.

 

Sběr brouků patří v boji s mandelinkou mezi osvědčené postupy.

 

Pokud vám přijde tento postup zbytečně zdlouhavý nebo vlastníte větší pole, zřejmě bude lepší zvolit některý z postřiků. Mezi ty nejúčinnější patří ty chemické, jako například Calypso 480 CS, Spintor, Decis 2,5 EC, Nurelle D, Mospilan 20 SP či Infinito. Dáváte-li přednost přírodním řešením, existuje i několik přírodních variant. Jejich účinnost však může být diskutabilní.

 

Přírodní varianty:

 

  • voda a sůl - připravte z nich roztok, který použijete jako postřik přímo na rostliny 
  • mýdlová voda - připravte si roztok z tuhého, mazlavého mýdla a vody v poměru 1:50 a opět použijte ve formě postřiku
  • popel - časně z rána, kdy jsou na listech kapky rosy, rostliny poprašte popelem
  • výsadba bylinek v blízkosti bramborového pole - vůně bylinek mandelinky odpuzuje, vyzkoušejte například mátu, kopr, tymián či šalvěj
  • kávová sedlina 
  • výsadba křenu v blízkosti bramborového pole - stejně jako u bylinek platí, že křenové aroma mandelinku odpuzuje
  • domácí výluh z bazalky či česneku
  • mulčování půdy slámou

 

 

Další tipy

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z metod, důležité je s bojem začít včas. Provádění postřiků je nejlepší zahájit v době, kdy se larvy nacházejí v prvním vývojovém stádiu, kdy jsou nejzranitelnější, a měli byste s ním být hotovi do chvíle, než se dostanou do poslední, tedy čtvrté, fáze. 

 

Osvědčily se vám nějaké další metody? Podělte se s námi!

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.