Jak se zbavit plevele bez použití chemie

Jak se zbavit plevele bez použití chemie

Marie Novotná V pondělí 29. 04. 2019 Zahrada

Proč plevel škodí

Proč se vlastně chceme plevele zbavovat? Kromě estetického hlediska, kdy nám plevel kazí například vzhled chodníku, jsou zde i praktické důvody. Boj s plevelem je třeba začít dostatečně brzy, abychom předešli jeho přílišnému rozšíření, zesilnění jeho kořenů apod. To by nám totiž práci výrazně ztížilo a navíc by nás to stálo i drahocenný čas, který můžeme věnovat užitečnějším činnostem.

Plevel intenzivně vysušuje půdu, protože narozdíl od rostlin, které pěstujeme záměrně, bývají jeho kořeny obvykle silnější a hlubší a tvoří bohatou kořenovou síť. Vysušená půda pochopitelně neprospívá ostatnímu zahradnímu rostlinstvu. Dalším negativním účinkem je skutečnost, že díky velké ploše jeho listů často zastiňuje záhony a bere tak ostatním rostlinám kromě vláhy a živin také životodárnou energii ze slunce.

 

Boj s plevelem bez chemie

Pokud jste se rozhodli, že chcete být vůči přírodě šetrnější, a rozhodli jste se využít přírodních metod, máme pro vás dobré zprávy. Způsobů existuje hned několik a některé z nich jsou obzvláště účinné…

Horká voda

Voda o teplotě alespoň 98 stupňů Celsia je v boji proti plevelu velmi účinná, neboť nejenže ničí nadzemní část rostliny, která záhy uhyne, ale narušuje také její kořeny. K likvidaci plevele vodou nám poslouží například hrnec s horkou vodou, kterou plochu polijeme, nebo domácí parní čistič (ten nás však omezuje tím, že je nutné jej zapojit do elektřiny).

Téměř vroucí voda je ekologickým a velmi účinným prostředkem v boji s plevelem.

Octová voda

Ocet v domácnosti funguje jako mnohostranný pomocník. V jednom z posledních příspěvků, ve kterém jsme se věnovali jarnímu úklidu, jsme hovořili také o tom, jak jej můžeme využít například při úklidu.

Překvapivě nám může pomoci i na zahradě. Nedoporučujeme jej však používat v koncentrovaném stavu. Vhodné je připravit si octový roztok, kdy ocet ředíme s vodou v poměru 1:3. V takovém poměru je z hlediska životního prostředí a poškození půdy bezpečný. Tuto metodu však nedoporučujeme na záhonech, vhodná může být pro odstraňování plevele na chodníku a všude tam, kde nepěstujeme jiné, žádoucí rostliny.

Mechanické odstranění

Vykopávání plevele je pro přírodu i přesto stále tou nejšetrnější metodou. Bohužel však také patří mezi ty nejpracnější. Tento postup je zejména vhodný tehdy, jestliže se do boje pustíte skutečně včas, tedy v době, kdy ještě rostliny plevele nedosáhly plné síly a nestihly se vysemenit. Budete-li důslední a vykopete plevel i s kořeny, je šance, že se plevele zbavíte úplně. Doporučenými nástroji jsou motyčka, vidle, kartáče na spáry v dlažbě.

Pampelišky sice řadíme mezi plevel. V kuchyni a domácím lékařství však mají i své využití.

 

Kam s ním

Podařilo se vám plevel úspěšně vykopat a teď nevíte co a kam s ním? Plevel není třeba jen likvidovat, na zahradě jej můžete využít také ve svůj prospěch. Hodí se například jako biomasa do kompostu. Dále je možné využít ho při mulčování nebo jako zelené hnojivo. Ve všech případech je však nutné dbát na to, aby se jednalo o rostliny bez vyzrálých semen. V opačném případě byste totiž mohli dosáhnout opačného efektu a doslova plevelem zahradu zamořit! Nezapomeňte, že některé druhy plevelu jsou jedlé – obzvláště zjara obsahuje řada z nich spoustu vitamínů, minerálů a fytochemikálií. Mezi takové patří například pampelišky a více se o jejich využití dozvíte v 5 netradičních receptů z pampelišek.

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.