Jak správně sekat trávník

Jak správně sekat trávník

Marie Novotná V úterý 07. 03. 2017 Zahrada

Na našem blogu jsme si již vysvětlili, jak důležité je správné hnojení trávníku. Pro krásný vzhled však pouhé hnojení nestačí. Pravidelná péče, která zajistí vašemu trávníku krásný vzhled a zdraví, musí zahrnovat i pravidelné sečení. Jak správně na věc, čemu se při sečení vyhnout nebo jaký typ sekačky se nejlépe bude pro vaši zahradu hodit – to vše si povíme v dnešním příspěvku.

Kdy a jak

Jak jsme si již vysvětlili v úvodu, sečení trávy není pouze estetickou záležitostí. Správně posečený trávník totiž bude zdravější a hustější než ty, které se pravidelně neudržují. Sečení totiž trávě pomáhá při odnožování, díky čemuž trávník roste do šířky a je pak krásně hustý.

Sekat můžeme začít již od poloviny března. Pokaždé bychom měli brát v úvahu aktuální délku přírůstku od posledního sečení. Trávu nikdy nezkracujeme o více než 1/3 její délky. Proto tedy, nemůžeme-li z jakéhokoliv důvodu trávník nějaký čas posekat, je vhodné následné sečení provádět po částech a nezkracovat jej příliš najednou. Další sečení pak lze provést o pár dní později. Příliš zkrácený trávník totiž může především v letních dnech vlivem slunečního záření a horka rychle vysychat, spálit se a žloutnout.

Sekat bychom měli v průběhu sezóny pravidelně, a to až do pozdního podzimu. Interval mezi jednotlivými údržbami záleží především na vás a na vašich estetických požadavcích.

Jak vybrat správnou sekačku

Sekaček najdete v dnešní době na trhu opravdu celou řadu. Pro každý typ povrchu se však hodí jiná. Proto se pojďme podívat na to, co je potřeba při jejím výběru vzít v úvahu a nač se jednotlivé typy hodí.

Dá se říci, že sekačky dělíme dle dvou parametrů. Těmi jsou technologie sečení a pohonu.

  • Dělení dle pohonu:

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky mají všeobecně nižší pořizovací cenu. Protože jsou zároveň i lehčí, hodí se velmi dobře i pro ženy. Máte-li citlivější sousedské vztahy, zřejmě vás potěší, že jsou také méně hlučné. Na druhou stranu jsou však díky přítomnosti napájecího kabelu omezeny ve svém dosahu a je také potřeba zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poranění elektrickým proudem.

Luxusním pomocníkem v kategorii elektrických sekaček je jednoznačně elektrická sekačka HECHT 1803 S. Jistě oceníte, že se jedná o sekačku s minimálními nároky na údržbu. TURBO motor s příkonem 1800 W se stará nejen o pohon nože. Uplatní se také jako pohon zadních kol pro pojezd, díky čemuž se se sekačkou snadno manipuluje. Doporučená velikost udržované plochy je až do 1200 m2. Další obrovskou výhodou této elektrické sekačky je mulčovací sada, díky které během několika málo vteřin změníte funkci stroje ze sečení na mulčování. Tato funkce umožňuje drobné posekání trávy, jejíž zbytky propadnou ke kořenům, kde slouží jako přirozené hnojivo.


Elektrická sekačka HECHT 1803 S je mimo jiné vybavena mulčovací sadou

Kompletní nabídku kvalitních elektrických sekaček značky HECHT naleznete na našem webu v sekci Elektrické sekačky.

Benzínové sekačky

Jak již vyplývá z výše uvedeného popisu, jsou motorové sekačky obvykle cenově nákladnější, hlučnější a také mají vyšší hmotnost. Výhodou je však volnost pohybu a obvykle také větší výkon.

Jedním z našich bestsellerů a zároveň skvělou volbou nejen pro ženy je benzínová sekačka s pojezdem HECHT 548 SW 5 in 1. O pohon se stará čtyřtaktní motor HECHT OHV s výkonem 5 HP a obsahem 135 cm3. Tato sekačka je vhodná pro střední a větší plochy a lze ji opět snadno převést do mulčovacího režimu. Zajímavostí je také její konstrukce CUTTING EDGE, díky které lze sekat trávu i v těsné blízkosti plotů či zdí. V roce 2013 se tento model skvěle umístil a porazil řadu konkurenčních sekaček v nezávislém testu D-test.

Model HECHT 548 SW 5 in 1 se pyšní výkonným motorem a kompletním příslušenstvím 5in1

Nabídku veškerých sekaček HECHT s benzínovým motorem naleznete v sekci Motorové sekačky.

  • Dělení dle sečení:

Rotační

Spolu s vřetenovými patří rotační sekačky mezi nejčastější systémy sečení. Tento typ sekaček kosí trávu rotujícím nožem. Elektrické rotační sekačky se hodí převážně na menší plochy. Výhodu tvoří u sekačky pojezd, který umožňuje velmi snadnou manipulaci. Sekačka se totiž pohybuje sama a není ji potřeba tlačit.  Benzínovou verzi pak uživíte převážně na středně velkých plochách. Díky vyššímu výkonu s ní posekáte i hustější a vyšší trávu.

Vřetenové

Vřetenové sekačky, na rozdíl od těch rotačních, trávu zastřihují pomocí nůžek. Jsou považovány za nejlepší řešení pro sečení různých typů okrasných trávníků na vaší zahradě. Jedná se o sekačky mechanické. Neomezují vás tedy v pohybu a pomohou vám docílit efektu anglického trávníku.

Jarabák má v nabídce tři modely vřetenových sekaček HECHT, které si můžete prohlédnout zde.Vřetenová sekačka HECHT 5030 se skvěle hodí, chcete-li dosáhnout
dokonalého vzhledu tzv. „anglického trávníku“ a Jarabák vám k ní
nabízí dopravu zdarma.

Bubnové

Bubnové sekačky se hodí do vyššího porostu (až do výšky 1,5 m), např. na louce nebo méně udržovaných pozemcích. Pro použití na běžně vysokých trávnících se však příliš nehodí.

Mulčovací

Mulčovací sekačky drtí trávu na malé kousky a vhazují ji zpět na trávník, kde pak působí jako hnojivo.

Strunové

Strunové sekačky jsou sekačky ruční a slouží především pro sečení trávy na menších, hůře dostupných plochách (např. u plotu, v rohu pozemku atd.).

Velmi oblíbeným modelem v kategorii motorových strunových sekaček je motorový vyžínač HECHT 124 R. V kategorii elektrických pak doporučujeme elektrický vyžínač HECHT 530.

Nevíte-li si s výběrem rady, doporučujeme vám využít praktického nástroje pro srovnání parametrů jednotlivých produktů na našem webu www.jarabak.cz.  Rychle tak získáte přehled o všem, co při výběru nové sekačky budete potřebovat.

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.