Letní výsadba jahodníků – je čas myslet na příští rok!

Letní výsadba jahodníků – je čas myslet na příští rok!

Marie Novotná V pondělí 13. 07. 2020 Zahrada

Pomalu, ale jistě se blížíme k druhé polovině prázdnin a je čas začít myslet na příští úrodu jahod. Srpen je ideální dobou pro výsadbu nových jahodníků – poskytnete jim tak dostatek času pořádně zakořenit. Rostliny budou silnější a za odměnu vám poskytnou bohatou úrodu, ze níž se budete moci těšit příští rok. V létě vysazené jahodníky totiž vykazují mnohem větší a kvalitnější úrodu. Podívejme se společně na to kdy a jak nové jahodníky sadit.

Termín výsadby

Jahodník lze během roku sadit v několika termínech. V zásadě však platí, že čím dříve sazenice vypěstujeme, tím lepší bude další rok úroda. Z tohoto hlediska je ideální termín koncem července či začátkem srpna. 

 

Jak se sadí jahodníky

Jahody je možné pěstovat několika různými způsoby, například v truhlících na balkoně, v pyramidě, podložené textilií apod. Pokud jahody sadíte do venkovních záhonů, je nezbytné prostor vhodným způsobem připravit. 

 

Pokud máte na zahradě dostatek místa, doporučuje se plodiny střídat a nesadit jahody po jahodách. Výsadbu je vhodné provést například na stanovišti po bramborách. Pozemek je dobré pomocí herbicidu zbavit plevele a přihnojit.

 

Aby se jahodníkům dařilo, potřebují dostatek prostoru. Na 1 by mělo přijít zhruba 5 sazenic. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami volíme dle odrůdy, respektive jejich vzrůstu, tj. od 20 do 40 cm. Zvažte také orientaci řádků. Obvykle se doporučuje orientace ve směru severjih.

 

Včasná výsadba zajistí kvalitní úrodu na další rok.

 

Na zvoleném stanovišti sazenice vkládáme do jamek o hloubce cca 1015 cm. Sazenice je třeba zahrnout půdou tak, aby srdíčko zůstalo na stejné úrovni jako půda kolem něj. Po výsadbě provedeme zálivku ideálně pomocí konve ke každé rostlině zvlášť tak, aby vláha pronikla až ke kořenům.

 

Kromě výsadby do volné půdy lze zvolit také metodu výsadby do PVC fólie či textilie. Dále je možné jahodníky zastlat listím či slámou. Přírodní materiály mají oproti PVC výhodu v tom, že udržují vlhkost. V případě PVC fólie či textilie připravený záhon přikryjeme a po krajích zahrneme zeminou. Řádky zatěžkáme prkny a vystřihneme kříže, do nichž budeme sadit. Výsadba do takto zakrytých záhonů má několik výhod. Plody dozrávají o něco dříve a záhony nezarůstají plevelem. Na druhou stranu však může docházet k přehřívání půdy. Navíc se pod PVC může dobře dařit také škůdcům a různým chorobám.   

 

Další tipy pro výsadbu a pěstování

Společně s jahodami je možné pěstovat také jiné plodiny. Ideálně volíme ty, které nejsou prostorově náročné a nebudou jahodníky utlačovat. Těmi může být například pórek či cibule. 

V případě, že se rozhodnete pro letní výsadbu a nastanou tropické, slunečné dny, doporučuje se záhony zastínit. Zálivku provádějte pravidelně, ideálně méně intenzivní a častější, aby nedocházelo k zahnívání kořenů.

 

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání