VIDEO: Jak vybrat správnou sekeru

VIDEO: Jak vybrat správnou sekeru

Jiří Lukeš V pondělí 06. 11. 2023 Zahrada

Potřebujete naštípat dřevo na zimu nebo nachystat třísky na podpal, ale nechcete se u toho nadřít jako posledně? Chápeme! Díky kvalitní sekeře se stane ze štípání dřeva relax. V Jarabáku jsme pro vás připravili videonávod, díky kterému se dozvíte, jak vybrat správnou sekeru, aby vám práce šla pěkně od ruky.

Chcete kácet stromy, štípat polena nebo připravit třísky na podpal a není vám jasné, jakou sekeru zvolit? Od toho je tady náš návod, ve kterém si představíme sekery Fiskars, které patří mezi špičku ve svém oboru.

Zásadní otázkou při výběru sekery je, jak velká polena se chystáme zpracovávat. Podle toho je můžeme rozdělit na dva typy - na univerzální a štípací sekery.

Univerzální sekery

Univerzální sekery jsou obecně lehčí a menší než štípací sekery, jejich hlava není tak výrazně klínovitá. Jsou ideální pro zpracování malých a středních špalků o průměru do 10 cm, stejně jako pro přípravu třísek na podpal. 

V případě univerzálních seker Fiskars lze vybírat ze tří typů podle velikosti:

  • X5 - XXS - Kempingová sekera, délka 23 cm, hmotnost 560 g - Je speciálně určená pro turisty a outdoorové použití, má kompaktní rozměr a snadno se přenáší v batohu nebo na opasku.
  • X7 – XS - délka 35,5 cm, hmotnost 640 g - Je vhodná pro štípaní menších polínek a na drobné osekávání. Je skvělá pro kempování, turistiku a další outdoorové aktivity.
  • X10 – S - délka 44,5 cm, hmotnost 1000 g - Vhodná pro nejrůznější použití. Ocení ji především truhláři, tesaři, stavebníci i chataři. 

Univerzální sekery Fiskars

Štípací sekery

Štípací sekery mají typicky větší a masivnější hlavu, s výrazným klínovým tvarem čepele. Ta je vyrobena z vysoce kvalitní uhlíkové oceli a má zaoblené okraje, které usnadňují vytažení sevřené sekery ze špalku. Delší topůrka a perfektní vyvážení poskytují větší sílu a rychlost švihu.

Jak vybrat štípací sekeru?

Při výběru správné štípací sekery hraje prim velikost. A jak vybrat tu, která vám padne přesně do ruky? Když uchopíme sekeru za její hlavou, topůrko by nám mělo končit na úrovni ramene (podpaží). Sekeru lze vybrat i podle váhy. Chytneme sekeru na konci topůrka a začneme ji pomalu zvedat, pokud je na nás příliš těžká, zvolíme menší velikost. 

Fiskars nabízí hned pět typů štípacích seker podle velikosti:

  • X11 – S - délka 44,5 cm, hmotnost 1100 g - Je ideální ke štípání malých špalků do průměru 10 – 20 cm nebo k sekání větví.
  • X17 – M - délka 60 cm, hmotnost 1500 g - Je určena ke štípání středních a větších špalků o průměru 20 - 30 cm a je tak výborným pomocníkem na zahradě.
  • X21 – L - délka 71 cm, hmotnost 1600 g - Tato štípací sekera je určena ke štípání větších špalků o průměru 20 - 30 cm a bez problémů s ní lze naštípat větší množství dřeva.
  • X25 – XL - délka 72,5 cm, hmotnost 2400 g - Je navržená pro rozštípnutí i těch nejsilnějších polen jedním úderem. Snadno proniká do dřeva, které je pak jako klínem odtlačováno od sebe.
  • X27 – XXL - délka 91,5 cm, hmotnost 2600 g - Tato sekera se nezastaví před žádným špalkem a bez problémů se s ní dají štípat i ty největší kusy dřeva. Svojí délkou je ovšem vhodná pro ty největší “čahouny”.

Štípací sekery Fiskars

Potřebujete poradit ohledně výběru sekery?

Jestli si ani nyní nejste zcela jisti, jakou sekeru pro své potřeby vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám odborně poradíme na některé z našich prodejen, nebo nás kontaktujte telefonicky či emailem.

jak vybrat sekeru


Mohlo by vás také zajímat:

Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání