Jak zpracovat palivové dřevo snadno a bezpečně?

Jak zpracovat palivové dřevo snadno a bezpečně?

Matěj Černý V pondělí 03. 10. 2022 Zahrada

Topná sezona se blíží každým dnem. Ceny elektřiny, plynu a úspora energie jsou aktuálně hojně skloňovanými výrazy a trápí nejednu domácnost. S námi se dozvíte, proč se vyplatí topit dřevem, jak si ho zajistit a jaké nástroje k tomu budete potřebovat.
Určitě každý z vás má svého favorita, ať už řetězovou pilu, štípače dřeva, sekeru, kalač nebo třeba cirkulárku, víte ale, že každý z nástrojů funguje lépe na jiný druh či velikost dřeva?
Pojďte si s námi projít, jak snadně a bezpečně zpracovat palivové dřevo.
Co vám může topení dřevem přinést?

 • Ceny plynu a elektřiny (alespoň co se topení týče) vám nemusí dělat vrásky. Dřevo si před zimou obstaráte za předem jasnou cenu a máte vystaráno. 
 • Dřevo, zejména to měkké, z listnatých stromů, má rychlejší výhřevnost. Váš domov díky tomu vytopíte raz dva. 
 • Plápolající oheň v krbu má nenahraditelnou atmosféru. Můžete si tak u krbu zpříjemnit nejeden zimní večer. 
 • Zbytkový popel ze spáleného dřeva můžete použít jako hnojivo. Popel ze dřeva totiž obsahuje minerály jako hořčík, vápník, fosfor nebo draslík. Ty prospívají kompostu i rostlinám. Hnojit můžete jak vychladlým popelem, tak popelem smíchaným s vodou. 

Má zatápění dřevem i mínusy? 

Jsme přesvědčeni, že výhody plynoucí z topení dřevem hravě strčí do kapsy všechna negativa. Přesto se však najdou zápory, které mohou odradit. Které to jsou?

 • Dřevo musí být důkladně proschlé. Myslete tedy alespoň na sezonu dopředu, proces schnutí může trvat i 2 roky. Vlhké dřevo má nižší výhřevnost, může doutnat či dehtovat a nesvědčí ani samotnému kotli. 
 • Pokud se chcete připravit na celou zimu, je potřeba mít dostatek prostoru na skladování dřeva. 
 • Topení dřevem vyžaduje více času a pravidelnou údržbu, jako je čištění kotle a pravidelné přikládání. 

Kde sehnat palivové dřevo 

Baví-li vás manuální práce a milujete pobyt v lese, není nic jednoduššího, než si nasbírat nebo pokácet dřevo vlastníma rukama. Má to však svá pravidla. Zákon umožňuje odnést si z lesa tzv. klestí, což jsou popadané větve, které mají na širším konci průměr maximálně 7 cm. Další možností je samotěžba. 

 
Jak to funguje? 

Začněte oslovením správce lesa, do kterého se pro dřevo chystáte. Ten určí oblast, ve které můžete dřevo těžit, nebo označí konkrétní stromy. Poté vám vydá povolení a můžete jít na věc.  

Mějte však na paměti, že samotěžba není práce pro úplného začátečníka. Pokud s kácením stromů teprve začínáte, vezměte si na pomoc zkušenějšího kolegu. 

Zajímá-li vás, na kolik peněz samotěžba vyjde, mrkněte na ceník webu Lesy ČR. 
Nebo si chcete obstarat dřevo jednoduše a bez práce? Pak vsaďte na lokální dodavatele, kterými jsou především pily.

Jaké nástroje zvolit pro zpracování dřeva?

Pokud si nekoupíte již zpracované dřevo, pak určitě využijete jeden z následujících nástrojů. Tím může být řetězová pila, štípač dřeva, sekera, kalač nebo třeba cirkulárka.

Řetězová pila

Pokud pracujete se dřevem, řetězová pila by vám neměla chybět. Vybírat můžete z elektrických, benzínových a aku modelů.  

 • Elektrická pila - je napájena z elektrické sítě. Využívá se na měkké dřevo o menším průměru, nejčastěji na dořezávání nebo při menším objemu práce. Oproti benzínové pile je elektrická tišší, levnější a odpadá u ní starost s doplňováním paliva. Na druhou stranu má nižší výkon a odradit může také překážející kabel. Prohlédnout elektrické pily zde.
 • Benzínová pila - pohání ji klasický benzínový motor. Slouží k řezání větších a tvrdších kusů dřeva. Je výkonnější, ale náročnější na údržbu než pila elektrická. Prohlédnout benzinové pily.
 • Aku pila - aku modely se těší čím dál větší oblibě. Při řezání dřeva vám totiž nezavazí žádný kabel. Jejich provoz zajišťuje akumulátor (baterie). Výhodou je tichý provoz a nízká váha. U aku modelů doporučujeme mít v záloze vždy náhradní akumulátor pro případ, že by se vám ten, se kterým zrovna pracujete, vybil. Prohlédnout kategorii Aku pily.

U všech typů se před koupí zaměřte na výkon (u aku modelů na kvalitní akumulátor), délku lišty a hmotnost. Štípač dřeva 

Štípač dřeva se používá v případě, kdy ke štípání už nestačí běžná sekera nebo pro ulehčení práce. Díky jeho snadnému a bezpečnému ovládání je vhodný i pro začátečníky a pro méně zkušené s manuálními nástroji jako je právě sekera nebo pila. Poradí si s metrovými poleny o průměru až 50 cm. 

Na trhu seženete 2 základní modely štípačů:

 • Horizontální - tyto modely štípou dřevo ve vodorovné poloze posouváním dřeva tlačnou deskou proti pevnému klínu. Jejich největší výhoda spočívá v příznivé ceně a jednoduché ovladatelnosti. Mínusy však mohou být jejich nižší štípací tlak (obvykle 4 až 7 tun), omezení velikosti polen a typu dřeva. Mějte na paměti, že horizontální modely se hodí pro měkčí typy dřeva. Kategorii horizontálních štípačů zobrazíte zde.
 • Vertikální - tyto modely štípají dřevo ve svislé poloze pomocí klínu, který se pohybuje shora dolů proti stolu nebo základně. Hodí se pro zpracování i velkého objemu dřeva, jsou výkonnější (obvykle 8 až 20 tun) než horizontální štípače a pohodlnější na obsluhu. Zvládnou silnější polena a tvrdší dřevo. Pro zobrazení vertikálních štípačů klikněte zde.

Pokud se vám štípač zdá jako správná volba právě pro vás, mrkněte na náš článek věnovaný všemu, co o štípačích před koupí potřebujete vědět. 


 

Sekera

Práce se sekerou obnáší sice více fyzické námahy než ostatní zmíněné nástroje, neměla by však chybět v žádné dílně. Je stále po ruce a třeba zrovna pro vás může sekání dřeva představovat příjemné odreagování. 

 

Při práci se dřevem nejčastěji narazíte na tyto typy:


Štípací sekera - pro tento typ seker je typický výrazný klín, který dřevo snadno rozsekne na dvě části. I přesto, že se vyznačují větší hmotností, zachovávají si dobrou ovladatelnost a dají se použít i na třísky.

 

Kalač - vyznačuje se velkou hmotností a dlouhým topůrkem a tupou čepelí, která se postará o to, aby se špalek rozletěl na dvě půlky. Proto se využívá na štípání velkých špalků a nevyžaduje tolik námahy jako při práci se štípací sekerou.

Univerzální sekera - má lehčí a menší hlavu s méně klínovitou čepelí jako u štípacích seker. Jsou vhodné pro práci s malými špalky a pro přípravu dřeva na podpal.

Cirkulárka, okružní a kolébková pila

Cirkulárku nejspíše zná každý, kdo si palivové dřevo na zimu obstarává už nějaký ten pátek. Klasické cirkulárky, tak, jak si je pamatujeme, se však kvůli bezpečnosti už v podstatě neprodávají. Více se v dnešní době setkáváme s kolébkovými pilami. Oproti běžné cirkulárce se při řezání, díky zakrytování, dřeva vůbec nedotýkáte. Stačí jej vložit do tzv. kolébky a přitlačit na kotouč. Kolébková pila se hodí pro všechny typy dřeva. Pokud plánujete řezat pouze menší polena nebo dřevní odpad, zvolte pilu s nižším výkonem a menším průměrem kotouče.  

Jestliže se hodláte pouštět do tvrdých kusů dřeva s větším průměrem, vsaďte na výkonnější pilu se silnějším motorem a bytelnější konstrukcí. 
Jak a kde palivové dřevo správně uskladnit?

 • Venku - ideálně pod střechou, bez stěn kolem a přikryté plachtou nebo pod zahradním přístřeškem na dřevo. Zkrátka a dobře, dřevo potřebuje dobrou ochranu proti nepřízni počasí a zároveň dostatek vzduchu. Dřevo doporučujeme začít skládat na podstavec (například paletu), aby neleželo přímo na zemi. Předejdete tak zbytečné vlhkosti a plísním.
 • Uvnitř - tuto variantu doporučujeme pouze v případě, že zpracované dřevo je dokonale proschlé a v dané místnosti, například ve sklepě, není vlhko. 

Nezapomínejte na bezpečnost práce


Před jakoukoliv prací se dřevem se vybavte vhodnými ochrannými pomůckami. Základ tvoří pracovní rukavice, pevné a odolné pracovní boty, vhodné oblečení a v neposlední řadě také pracovní brýle nebo rovnou obličejový štít a ochranná sluchátka.


Jarabáčí tip na závěr

Věděli jste, že se dá topit i šiškami? Nevytopíte s nimi sice celý dům, protože hoří velmi rychle, ale jako doplňkový materiál do krbu nebo kotle poslouží skvěle. Nezapomeňte je napřed usušit, když jsou šišky suché, nabydou na objemu a mají vysokou výhřevnost.
Ve srovnávači máte 0 produktů k porovnání
Zobrazit porovnání