Časté používání, náročné podmínky, nerovný terén, vysoká tráva, husté nálety, tvrdší dřeviny. Přesně na to vše je benzínový křovinořez ideálním pomocníkem. Díky opravdu vysokému výkonu a schopnosti pracovat kdekoliv a po dlouhou dobu (nejste limitováni kabelem ani životností akumulátoru) se skvěle hodí jak pro hobby využití, tak i pro profesionály. Odvede skvělý výkon jak na malých, tak i rozlehlých pozemcích, při každodenní práci v zahradách, sadech, při údržbě parků či lesních činnostech.
Počítat však musíte s vyšší hmotností, vyšší hlučností i vyšší pořizovací cenou. Vyšší jsou také náklady na jeho provoz, vyžaduje náročnější údržbu a vzhledem k tomu, že při práci spaluje benzín, musíte se připravit také na provoz produkující zápach a emise. Všechna jeho negativa jsou však vyvážena výkonem – žádný jiný pohon nedosáhne takového výkonu jako právě benzínový.

Výhody a nevýhody benzínových křovinořezů
Pojďme si porovnat výhody a nevýhody křoviňáků na benzín:
Výhody |
Nevýhody |
+ vynikající výkon i v náročných podmínkách (nejlepší v porovnání ze všech typů pohonů) |
- hlučný provoz s produkcí emisí, zápach ze spalovacího motoru |
+ masivní konstrukce, vysoká odolnost |
- vyšší cena |
+ dlouhá životnost |
- vyšší hmotnost |
+ jednoduchá manipulace |
- větší vibrace |
+ vhodné pro menší i rozlehlé pozemky, husté porosty i tenčí větve dřevin |
- nutnost doplňovat benzín a olej, nebo směs benzínu a oleje |
+ nezávislost na připojení k elektrické síti či akumulátoru, bezkabelové provedení |
- náročnější údržba |
+ možno používat kdekoliv |
|
+ lze připojit různé nástavce, které rozšiřují škálu využitelnosti křovinořezu |
|
Jak vybrat benzínový křovinořez
Při výběru benzínového křovinořezu byste se měli zaměřit především na jeho motor. Důležitou roli pro efektivní a komfortní používání však hrají i další parametry. Zde je výběr těch nejdůležitějších:
Do náročných podmínek jedině s kvalitním výkonem
Stejně jako u ostatní zahradní techniky platí, že čím vyšší výkon, tím náročnější podmínky zvládne.
- Motor s výkonem v rozmezí 0,7–1 kW využijete zejména na zahradách, kde chcete posekat vysokou trávu na místech, kam se nedostanete se sekačkou na trávu (kolem plotů, záhonů, stromů atd.).
- Motor s výkonem v rozmezí 1,1–2 kW je vhodný i pro hustší porost či likvidaci náletových dřevin.
- Motor s výkonem nad 2 kW si poradí i s hustým porostem, křovinami či tenčími dřevinami.
Dvoutakt vs. čtyřtakt: odlišný výkon i provoz
U křovinořezů s benzínovým pohonem se setkáte se dvěma typy motoru, které se liší konstrukčním řešením i výkonem.
Dvoutaktní motor patří u výrobců zahradní techniky k těm oblíbenějším. Má jednodušší konstrukci i jednodušší fungování, vyniká vyšším výkonem i méně náročnou údržbou. Pro práci vyžaduje směs benzínu a oleje smíchanou v poměru stanoveném výrobcem. Dvoutakty jsou vyhledávány především profesionály a lidmi, kteří používají křovinořez častěji, počítat však musíte s vyšší hlučností i větší ekologickou zátěží motoru.
Čtyřtaktní motor je vyhledáván zejména začátečníky či těmi, kteří jej nepoužívají moc často. Je tišší, což oceníte zejména v obydlených oblastech, neprodukuje tolik spalin jako dvoutakt, není u něj třeba míchat benzín s olejem v daném poměru – každý se lije do speciální nádržky. Je však méně výkonnější než dvoutakt, náročnější na údržbu i případné opravy.
Objem motoru ovlivňuje i obtížnost startování motoru
Zdvihový objem motoru představuje další důležitý parametr při výběru křovinořezu. Obecně lze říci, že čím vyšší objem motoru je, tím vyšší lze očekávat výkon i schopnost pracovat v náročnějším terénu. S rostoucím objemem roste ale i síla potřebná k nastartování motoru. Nejčastěji se u benzínových křovinořezů setkáte se třemi skupinami:
- Objem motoru do 30 cm3 – jedná se standardně o menší, lehké stroje s malým výkonem, které jsou vhodné spíše na udržované zahrady. Pohodlně je nastartují i ženy či starší děti.
- Objem motoru v rozmezí 30–45 cm3 – do této skupiny patří stroje s univerzálním použitím a slušným výkonem, které plně splní požadavky běžného uživatele. Startování už je u nich náročnější.
- Objem motoru nad 45 cm3 – najdete jej u velkých, těžkých, profesionálních strojů s velkým výkonem, které jsou vhodné zejména pro muže. Při startování vyžadují vyvinutí větší síly.
Nenechte se zlákat nízkou hmotností
Benzínové křovinořezy najdete v různých provedeních, což se samozřejmě odráží i na jejich hmotnosti. Ta běžně začíná na pěti kilogramech, a to u modelů s nižším výkonem, který je ale kompenzován snazší manipulací. Potřebujete-li však stroj používat profesionálně a mít jistotu opravdu skvělého výkonu, není výjimkou, že jeho hmotnost překročí i 10 kg. Neberte tedy nízkou hmotnost jako výhru, ale vždy porovnávejte i ostatní parametry.
S křovinořezem na zádech zvládnete mnohem více
Stejně jako u ostatních modelů této zahradní techniky, i benzínové křovinořezy jsou nabízeny s dvěma systémy uchycení na těle. Nutno však říci, že vzhledem k vyšší hmotnosti a používání těchto strojů v náročnějších podmínkách, není uchycení v podobě popruhu přes jedno rameno zrovna ideální volbou – nejen, že se po chvíli budete z důvodu jednostranného přetížení těla klonit ke straně, ale můžete si přivodit i problémy se zády.
Chcete-li tedy pracovat s křovinořezem na profesionální úrovni a maximálně pohodlně, upřednostněte vždy zapínací mechanismus v podobě vesty, díky kterému budete mít hmotnost rovnoměrně rozloženou na obě ramena.
Mějte ovládání pod kontrolou aneb S řídítky to jde snáz
Jak ho uchopíte, tak se vám s ním bude pracovat. A že zvolený typ rukojeti opravdu umí pořádné divy. Chcete-li s křovinořezem „tančit“ i v náročném terénu a ovládat ho snadno a s menší námahou, pak rozhodně zvolte model s řídítky, která jsou typická pro výkonnější stroje.
Potřebujete-li ale sekat zejména ve stísněných prostorách, pak je pro vás jasnou volbou rukojeti madlo – to je uchyceno přímo na těle stroje, a umožňuje tak práci v omezeném prostoru. Madlo je typické spíše pro stroje s nižším výkonem – na větších prostranstvích či při náročnějších úkonech je práce s ním obtížnější a ne zrovna pohodlná.
Struna se zvládne odvinout s vaším přičiněním i bez něj
Při sekání s křovinořezem se neobejdete bez vysouvání struny ze žací hlavy. Tu buď musíte vysouvat ručně, nebo si s tím křovinořez poradí zcela sám. Záleží pouze na tom, jaký zvolíte systém odvíjení struny.
Vaši plnou součinnost bude potřebovat křovinořez s manuálním odvíjení struny, kdy musíte ve chvíli, kdy je stroj vypnutý, vysunout strunu z žací hlavy ručně.
Chcete-li veškerou tuto činnost přenechat na samotném křovinořezu, pak si pořiďte model s automatickým odvíjením struny, který si požadovanou délku odvine sám.
A nevadí-li mám přiložit ruku k dílu, ale přesto nechcete být na vše sami, pak si kupte křoviňák s poloautomatickým odvíjením struny – u něj budete muset klepnout žací hlavou při roztočené cívce o zem. Následně se struna po jednotlivých krocích odvine a zkrátí na požadovanou délku o ostrou hranu ochranného krytu.
Strunu vždy vybírejte podle druhu sekaného materiálu – může být čtvercová, kulatá, hvězdicovitá či zubatá.
Pořiďte si nástavce, které promění křovinořez v multifunkční stroj
U křovinořezů na benzín se rozhodně nemusíte omezovat pouze na klasickou hlavu se strunou, kotouč nebo trojramenný nůž. Tyto modely bývají nabízeny i s nejrůznějšími nástavci, díky kterým můžete běžný křovinořez proměnit v multifunkční zahradní techniku. Mezi nejčastější patří:
- Nástavec s ocelovým trojzubcem, který oceníte při likvidaci křoví či náletových dřevin.
- Nástavec s plotostřihem, jenž vám umožní pečovat o živý plot.
- Nástavec s pilovým kotoučem pro prořezávání slabších větviček keřů či stromků.
- Nástavec s prořezávací řetězovou pilou pro řezání tenkých větví stromů.
Chraňte své tělo před přenosem nepříjemných vibrací
Vzhledem k tomu, že výkonné benzínové křoviňáky generují vysoké vibrace, je vhodné pořídit si stroj s antivibračním systémem. Ten výrazně eliminuje vibrace z motoru a jejich přenos do rukou, takže snižuje únavu rukou, zajišťuje pohodlnější práci se strojem a snižuje riziko bolestí zad.
Uzpůsobte si křovinořez na míru
Abyste se nemuseli při práci hrbit a pracovat zcela neergonomicky, nezapomeňte při výběru křovinořezu překontrolovat, zda disponuje nastavitelnou rukojetí – ta umožní jeho uzpůsobení na míru vaší postavě. A pokud plánujete křovinořez převážet, nebo máte k dispozici málo místa pro jeho skladování, zvolte provedení s dělitelným hřídelem, který umožní rozebrat stroj (zpravidla) na dva díly.