Motorový kultivátor je při obdělávání půdy skvělý pomocník, protože je to jinak pořádná dřina. Ať obděláváte záhony na zahradě nebo přímo pole, či potřebujete srovnat pozemek a půdu pořádně obdělat, s motorovými kultivátory uděláte těžkou práci s výrazně nižším výdejem energie a efektivněji než s ručním kultivátorem či rýčem a lopatou. V závislosti na velikosti pozemku, na který kultivátor upotřebíte, se při výběru zaměřte na záběr a průměr nožů, pohon a výkon.
Kultivátory nabízíme s výkonem od 600 W se záběrem od 20 cm. Ty jsou ideální pro menší zahradu a kultivaci půdy na záhonech. V nabídce máme kultivátory s výkonem až 4 200 W a záběrem až 110 cm. Ty jsou dělané pro pořádné hospodářství a dokážete s nimi obhospodařit skutečně velký pozemek. Vybrat si můžete z široké nabídky kultivátorů skladem od ověřených značek výrobců zahradní techniky jako je Riwall, Hecht, AL-KO, Fieldmann, Makita, Pubert, Powerplus, VEGA či Scheppach - Woodster.
Zda zvolíte elektrický kultivátor, benzínový či akumulátorový kultivátor, důkladně zvažte. Pokud vlastníte větší pozemek s horší kvalitou půdy, pak jsou pro vás ideální benzínové kultivátory. Na menší plochy si však s klidem vystačíte i s elektrickým či akumulátorovým kultivátorem.
Elektrické kultivátory jsou tišší a mají výrazně nižší hmotnost. Lépe se tak s nimi manipuluje a jsou ideální také pro ženy. Kromě toho nevyžadují žádnou speciální údržbu a jsou navíc ekologické. Jejich nevýhodou však může být délka přívodního kabelu a nižší výkon. Hodí se proto spíše do menších zahrad.
Benzínové kultivátory zaručují vyšší výkon a efektivitu. Obvykle mají větší záběr a průměr nožů než elektrické kultivátory. Jsou proto ideální pro středně velké a velké pozemky. Jejich obrovskou výhodou je, že díky absenci přívodního kabelu máte naprostou svobodu pohybu. Nevýhodou může být vyšší hlučnost a pravidelná údržba. Benzínový kultivátor je zkrátka výkonný pracovní nástroj pro osoby, kterým nevadí hluk a vůně benzínu.
AKU kultivátory jsou poměrně tiché, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Ke svému chodu potřebují kvalitní baterii, kterou je nutné pravidelné dobíjet. Během práce vás však nebude limitovat přívodní kabel ani spaliny z motoru.
Při výběru nezapomeňte zvážit i ergonometrické faktory. Zajímejte se o hmotnost, zda je nastavitelná výška rukojeti kultivátoru a zda má kultivátor transportní kola, která velmi usnadní manipulaci. Roli při výběru může hrát také značka, cena a hodnocení.
Jedním z nejdůležitějších parametrů, na který byste se při výběru kultivátoru měli zaměřit je výkon. Ten se zpravidla odvíjí od šířky záběru i typu pohonu. Jaký výkon zvolit? Rozhodně vybírejte podle náročnosti půdy a typu terénu. Pokud vlastníte větší pozemek s členitým terénem či jílovitou půdou, o to víc se vám bude výkonnější stroj hodit. Nejvýkonnější kultivátory s motorem najdete mezi stroji s benzínovým pohonem, které mohou dosahovat výkonu motoru od 3 000 do 5 000 W. K méně výkonným patří elektrické a AKU kultivátory, jejichž výkon se pohybuje kolem 1 000 W.
Pracovní záběr určuje, jak širokou plochu dokáže kultivátor ošetřit na jeden zátah. Na menší zahrádky si vystačíte s šířkou záběru mezi 30 až 60 cm. Pokud vlastníte větší pozemek, vyplatí se vám vybrat kultivátor s šířkou záběru od 60 do 90 cm. Platí zde ovšem úměra, že čím vyšší pracovní záběr zvolíte, tím větší by měl být i výkon stroje.
Délka nožů udává hloubku prokypření a většinou se pohybuje okolo 20 až 25 cm. U profesionálních strojů klidně až 30 cm. Počet nožů je dán šířkou lišty. Kultivátory s noži a menší šířkou záběru jsou zpravidla osazeny 4 sadami nožů. U větších strojů pak mohou mít i 6 sad.
Kromě délky a počtu mohou být nože také různě zakřiveny, zpravidla je lze rozdělit podle typu půdy, kterou plánujete obhospodařovat:
Další funkce, díky kterým si svůj kultivátor zamilujete:
Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu stroje. Váš kultivátor se vám za to odvděčí dlouhou životností a efektivitou při práci. Samozřejmostí by mělo být důkladné očištění od hlíny, která zůstala na stroji přilepená. U benzínových pohonů vyměňte alespoň jednou ročně motorový olej, nejlépe na jaře před prvním použitím. Pokud po zimě zůstalo v kultivátoru nějaké palivo, raději ho vypusťte a dolijte nové. V opačném případě riskujete zadření motoru. U elektrických kultivátorů zkontrolujte, zda se do přívodního kabelu nepustili přes zimu hlodavci. Pravidelnou kontrolu péči si zaslouží také akumulátory, ty nezapomeňte dobít.
S vhodným příslušenstvím můžete svůj kultivátor posunout o úroveň výš. A dost možná i o několik. Na závěr jsme si pro vás připravili tipy na nejlepší příslušenství ke kultivátorům, které si můžete dokoupit zvlášť nebo dokonce v celém setu hezky pohromadě.