Přilákejte na zahradu ježka – bude vám k užitku!

Ježci nejsou jen roztomilí tvorové s jablíčky na  zádech, které známe z dětských knížek. Věděli jste, že vám a vaší zahradě mohou být i k užitku? Zkusme toho letos na podzim využít a společně tohoto tichého návštěvníka k sobě přilákat. Jak na to, si povíme v dnešním příspěvku.

Pokračovat ve čtení „Přilákejte na zahradu ježka – bude vám k užitku!“

Jak se zbavit plevele bez použití chemie

V dnešním světě je chemie kolem nás až přílišný nadbytek – ve vzduchu, ve vodě, v jídle, v kosmetice a v neposlední řadě také v půdě. Dnes již asi opravdu každý ví, že chemie není pro nás ani pro přírodu nikterak prospěšná. Proto by vás mohlo zajímat, jakým způsobem je možné zbavit se plevelu bez její pomoci. Přichází jaro a plevel bude nevítaným hostem u většiny z nás. Nedovolte mu usadit se tam trvale a pořádně s ním zatočte!

Pokračovat ve čtení „Jak se zbavit plevele bez použití chemie“

Super rychlé a super snadné velikonoční dekorace – nechte se inspirovat!

Velikonoce se blíží a vy nestíháte? Nebo jen hledáte inspiraci na kreativní aktivity, které spolu s vámi zvládnou i ti nejmenší? Možná jste jen nadšení minimalisté… ať už je tomu tak, či tak, máme pro vás několik inspirací a snadných návodů na stylové a neokoukané velikonoční dekorace. Pojďte je s námi vyzkoušet!

Pokračovat ve čtení „Super rychlé a super snadné velikonoční dekorace – nechte se inspirovat!“

Tipy na jarní úklid a jak si ho ulehčit

Jaro už pomalu vystrkuje růžky a spolu s ním se řada z nás chystá na nepříliš populární činnost a tou je jarní úklid. Ačkoliv nás pomyšlení na něj zrovna netěší, jistě se shodneme, že není nad čistou a přehlednou domácnost. Abychom vám ten letošní úklid ulehčili a vy tak mohli s lehkostí přivítat jaro, přinášíme vám několik tipů a vychytávek, které možná neznáte a které vám práci usnadní.

Pokračovat ve čtení „Tipy na jarní úklid a jak si ho ulehčit“

Zatočte s přezimujícími škůdci důkladnou předjarní péčí. Na ošetření dřevin je nejvyšší čas.

S ochranou ovocných i okrasných dřevin je třeba neotálet a začít ještě před vypuknutím pravého jara. Stromy jako například nejhojněji pěstované jabloně mohou být ohroženy přezimujícími škůdci, kteří s příchodem prvních teplých dní dřevinu oslabí a často již není cesty zpět.

Pokračovat ve čtení „Zatočte s přezimujícími škůdci důkladnou předjarní péčí. Na ošetření dřevin je nejvyšší čas.“

Čas na zimní řez dřevin je tady. Víte, jak v předjaří nejlépe ošetřit stromy?

Nastává nejvyšší čas pro zimní řez stromů, který bychom měli provádět v únoru či březnu. Díky pravidelné péči o dřeviny zajistíme jejich dlouhověkost a bohatou úrodu. Dle potřeby stromu můžeme provádět obnovovací řez, usměrňovací řez, popřípadě řez plodonosného obrostu. V prvních letech po vysazení je vhodné aplikovat také výchovný řez.

Pokračovat ve čtení „Čas na zimní řez dřevin je tady. Víte, jak v předjaří nejlépe ošetřit stromy?“

3 nápadité recepty na jahodovou marmeládu – takové jste ještě neochutnali!

Jahodová sezóna” je v plném proudu a letos zřejmě opět marně přemýšlíte, jak si kousek léta uchovat i po zbytek roku a všechny jahody upotřebit. Marmelády jsou již zažitou, pro někoho snad i nudnou klasikou. Co tedy vlastně může být na marmeládě zajímavého? Klíčem k boji s fádností jsou tajné” přísady, kterými jinde ve světě marmelády vylepšují. A které že to jsou? Čtěte dále!

Pokračovat ve čtení „3 nápadité recepty na jahodovou marmeládu – takové jste ještě neochutnali!“

Aby zahrada přežila dovolenou bez újmy

Pokud letos v létě plánujete vyrazit na dovolenou, neponechávejte věci náhodě a zahradu svému osudu. Chystáte-li se odjet jen na pár dní, příroda si nejspíše poradí sama a s případnými výkyvy počasí se vyrovná. Pokud však plánujete dovolenou delší než pár dní či týden, připravte na ni kromě sebe také svoji zahradu. V době vaší nepřítomnosti se přeci jen může přihodit mnohé.

Pokračovat ve čtení „Aby zahrada přežila dovolenou bez újmy“

5 netradičních receptů z pampelišek

Rostou vám na zahradě či na chalupě pampelišky? A věděli jste, že ačkoliv se jedná o velmi běžnou a hojně se vyskytující bylinu, je také velmi všestrannou přísadou? Většinu z vás zřejmě napadne pampeliškový med, možností je však mnohem více. My jsme pro vás vybrali čtyři méně známé recepty: pampeliškový čaj při nemocech, mazání na bolavé klouby a svaly, palačinky s lahodným sirupem, bezkofeinová káva nebo netradiční salát – volbu už necháme na vás!

Pampelišky do salátu

Pokud se nebojíte experimentů a nových chutí, doporučujeme vyzkoušet pampelišky jako přísadu v kuchyni. Možná budete překvapeni tím, že je lze konzumovat i zcela neupravené. Do salátů sbíráme pouze mladé lístky. Mějte na paměti, že lístky je nutné sbírat jen u rostlin, jejichž stonek ještě není příliš vzrostlý. V opačném případě jsou totiž nepříjemně hořké a na rozdíl od těch mladých ne příliš chutné. Konzumace se doporučuje pouze v případech, kdy máme jistotu, že rostliny nebyly nijak chemicky ošetřeny a jejich konzumace je tedy bezpečná.

Kromě příjemné chuti je jejich benefitem také zdravotní přínos v podobě vysokého obsahu draslíku.

  • Jak na to:

Mladé lístky pečlivě omyjte a zbavte nečistot. Pampelišky nasekejte či natrhejte a přidejte jako jednu z přísad do oblíbeného salátu. Vhodnou zálivkou pro vyrovnání lehce nahořklé chuti je zálivka ze sladkého balzamikového octa či hořčično-medový dresink.

Pampeliškový čaj

Kromě vysokého obsahu draslíku a železa jsou pampelišky také přírodním diuretikem, které tělo zbaví nadbytečné vody. Proto je pampeliškový čaj vhodný především pro osoby trpící otoky rukou a nohou, nadměrným pocení či pocitem „nafouklého” břicha. Dále je možné čaj užívat jako podporu léčby při angínách a chřipkách.

  • Jak na to:

Nasbírané plně rozkvetlé květy (cca 2 polévkové lžíce) přelijeme půl litrem vařící vody a necháme louhovat maximálně 10 minut.

Další možností je květy nasušit a přidávat do oblíbených bylinných směsí.

Nasušené pampeliškové květy je možné přidávat do oblíbených bylinných směsí

Pampeliškový sirup

Pampeliškový sirup v kuchyni uplatníte při mnohých příležitostech. Čaj se sirupem či osvěžující limonáda pro vás asi není žádným překvapením. Co byste ale řekli lahodným palačinkám či vaflím? Vyzkoušejte zaměnit klasické kombinace s čokoládou a marmeládami za novou a exotičtější variantu s pampeliškovým sirupem.

  • Jak na to:

Na pampeliškový sirup si připravte přibližně 250 ks “hlaviček” pampelišky, 1 citrón, 250 ml vody a asi jeden kilogram cukru vlastní volby (množství uzpůsobte dle vlastní chuti).

Květy pampelišky ponořené v udaném množství vody přiveďte k varu a na mírném plameni vařte asi 1 hodinu. Směs nechte vychladnout a umístěte přes noc do chladničky. Druhý den směs přeceďte a do zbylé vody vmíchejte citrón a cukr. Opět vařte na mírném plameni asi 2 hodiny, dokud se voda neodpaří tak, že sirup dostatečně zhoustne.

Pampeliškový sirup chutná skvěle v čaji, limonádách nebo s palačinkami

Pampelišky na bolavé svalstvo a klouby

Pokud si nepotrpíte na experimenty v kuchyni, vyzkoušejte pampeliškové mazání, které ulevuje bolestem pohybového aparátu.

  • Jak na to:

Na přípravu pampeliškového oleje se skvěle hodí například olej mandlový. Jednoduše nalijte přibližně 400 ml oleje do zavařovací sklenice či podobné nádoby a přimíchejte zhruba jeden šálek sušených či čerstvých květů pampelišky. Sklenici dobře uzavřete a umístěte na temné místo. Olej je připraven k použití po 4 týdnech, během nichž sklenici denně jemně protřepeme.

Pampelišková káva

Slyšeli jste už o ní? Kromě toho, že neobsahuje žádný kofein, má také detoxikační účinky, zrychluje metabolismus a navíc skvěle chutná! Suroviny jsou velmi základní a příprava nenáročná – proč ji tedy nevyzkoušet?

  • Jak na to:

Na jaře či na podzim vykopejte kořeny pampelišek. Důkladně je properte a nechte je volně oschnout. Suché kořeny nasekejte na drobnější kousky a umístěte na plech vyložený pečícím papírem. Kořínky pražíme v troubě na 200 °C tak dlouho, dokud je zcela nevysušíme. Vysušené kořínky pomeleme v mlýnku na kávu či rozdrtíme pomocí hmoždíře.

Nápoj připravíme ze dvou lžiček takto připravené kávy, které zalijeme asi 200 ml vroucí vody. Dochutit můžeme cukrem, mlékem či medem.

Domácí bylinková zahrádka pro začátečníky

Čerstvým bylinkám v kuchyni se nic nevyrovná. Pokrmům dodají jedinečné aroma, připravíme z nich lahodné čaje, jsou výtečnou přísadou do salátů nebo smoothie. Proto vám dnes přinášíme několik užitečných rad, aby se bylinkám dobře dařilo také v květináčích u vás doma. Jen tak si jich budete moci užívat co nejdéle. Nejsou nijak zvláště náročné (skvěle se tak hodí i pro začátečníky) a navíc ještě ušetříte! Tak na co ještě čekáte?

Pokračovat ve čtení „Domácí bylinková zahrádka pro začátečníky“